Basis Core: تلاشی برای بومی سازی زیرساخت های توسعه نرم افزار

برچسب‌ها: | | | | |

ساده سازی و تکرارپذیر نمودن امور، نتیجه تفکر سیستماتیک است. یکی از شرکت های با تجربه در حوزه صنعت نرم افزار ایران “شرکت منظومه نگاران”، چند سالیست در تلاش است تا روند توسعه وب سایتهای سازمانی، سامانه های مدیریت محتوا و سامانه های مدیریت مشتریان را تسهیل نموده و با این ابتکار ارزش افزوده ای برای مشتریان خود فراهم آورد. در این مجموعه، سبدی از محصولات نرم افزاری تحت عنوان “بیسیس کور | Basis Core” در طول سالیان توسعه داده شده که برخی با هدف ارائه خدمات بهتر برای مشتریان خود شرکت و برخی با هدف مسئولیت اجتماعی در اختیار عموم قرارداده شده است.

من در همایشی که در دی ماه ۱۳۹۸ به منظور معرفی این محصول در مرکز همایش های صدا و سیما برگزار گردید حضور داشتم و شاهد ابهامات و سوالاتی بودم که از سوی شرکت کنندگان به این محصولات وارد شد. پس از صحبت با مالک این کسب و کار لازم دانستم نتایج مصاحبه و نظرات خود را در زمینه این محصولات به همراه توصیف هر یک، مختصراً در این مطلب ارائه نمایم.

این سبد محصولات یا همان Basis Core شامل چهار محصول کلی است که از نظر بنده در دسته بندی های زیر قرار می گیرد:

  • سرویس دهنده وب (Web Server): یک سرویس دهنده وب مبتنی بر فناوری مایکروسافت که متناسب سایر محصولات این سبد فعالیت می نماید.
  • چارچوب توسعه وب (Web Development Framework): کتابخانه هایی همگام با زبان توسعه و سرویس دهنده وب این سبد به منظور ارائه خدمات تکمیلی و سطح بالاتر به هنگام توسعه سامانه های تحت وب.
  • زبان اسکریپتی توسعه وب (Web Scripting Language): یک زبان اسکریپت نویسی برای نشان گذاری میان کدهای HTML که در زمان درخواست صفحه تفسیر (Interpretation) شده و به دلیل یکپارچگی با وب سرور فوق، امکان توسعه وب سایت های پویا (Dynamic) را به روشی ساده مهیا می سازد.
  • زبان هستان شناسی وب (Web Ontology Language): مجموعه ای از ساختارهای سلسله مراتبی (Hierarchical) به منظور مدلسازی جهان واقع که (تا جایی که من اطلاع دارم) شاید نخستین بار است که در زبان فارسی (مستقل از زبان های دیگری که این هستان شناسی در حال حاضر پشتیبانی می نماید) به صورت قابل استفاده برای عموم ایجاد شده است. این هستان شناسی به دلیل استاندارد بودن، توسط موتور جستجوی گوگل نیز قابل تشخیص می باشد.

در پایان بیان چند نکته حائز اهمیت است:

  • آیا زحمات این مجموعه در راستای توسعه بومی محصولات فوق بیهوده بوده و اختراع مجدد چرخ است؟

به نظر بنده خیر، چراکه این مجموعه خلاء ای جدی را در راستای توسعه سامانه های تحت وب و ارائه خدمات کیفی به مشتریان خود حس کرده و با تحقیق و توسعه، راه مناسب را از منظر زمان توسعه محصول، نگهداشت (Maintenance) محصول، نگهداشت منابع انسانی، آموزش پذیری و تکامل (Evolution) مستمر نرم افزار، همین مسیر توسعه محصول بومی دیده و از قضا این انتخاب برای مجموعه سودمند نیز بوده است.

  • آیا ادعای این مجموعه در زمینه توسعه یک زبان بومی صحیح است؟

هم بله و هم خیر، برای دقیق بودن این پاسخ می بایست این زبان (همان محصول شماره ۳ در سبد معرفی شده) دارای ویژگی های یک زبان از منظر نظریه زبان ها و ماشین ها بوده و از سوی دیگر امکانات دیگر زبان های برنامه نویسی نظیر شی گرایی، مدیریت ریسه ها (Threading)، مدیریت خطا (Error Handling) و … را نیز پشتیبانی نماید. با بررسی بیشتری که درباره این زبان داشتم، به نظر می رسد این ویژگی ها تمام و کمال در این زبان دیده نمی شود. با این حال آنچه که این زبان ارائه می نماید، مجموعه ای از دستورات مشخص برای مدیریت جریان کنترلی (Control Flow) برنامه، تعریف اشیاء (Object) و … است که می تواند آن را به عنوان یک “زبان اسکریپ نویسی سامانه های تحت وب” بومی مورد قبول قرار دهد. (کماکان اعلام میدارم این نظرات شخصی بنده قابل نقد، تکمیل و بازبینی می باشد.)

  • آیا تمامی محصولات این سبد، متن باز (Open Source) یا رایگان هستند؟

خیر، در بین محصولات این سبد تنها مورد ۴ به رایگان در اختیار عموم قرار داشته و بسیار ارزشمند نیز می باشد. سایر محصولات، تولیدات تجاری این مجموعه بوده و طی صحبتی که با مدیران مجموعه داشته ام، دلیل معرفی آن در یک همایش مستقل، نمایش توانمندی نخبگان ایرانی در توسعه زیرساخت های مورد نیاز به هنگام مواجهه با موانع توسعه کسب و کارهای فناورانه است.

از اینکه نظر بنده را مطالعه نمودید سپاسگزارم.

چقدر این نوشته را مفید و ارزشمند می دانید؟

از راست به چپ امتیاز افزایش می یابد!

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!


پاسخ دهید