ناکارآمدی بسترهای نشر محتوای ویدیویی

ناکارآمدی بسترهای نشر محتوای ویدیویی

برچسب‌ها: | | | |

نشر محتوا از زمانی که فقط واژه «نشر» به کتاب و روزنامه و مجله اطلاق می شد، فاصله گرفته است. امروزه در فضای دیجیتال، محتوا، گستره وسیعی از متن و تصویر و ویدئو را دربر می گیرد. بدیهی است توجه به اقتصاد نشر دیجیتال در جهت آماده نمودن بستر رشد سریع محتوای بومی، اهمیت به سزایی دارد. با افزایش پهنای باند اینترنت و همچنین تعریف شدن اینترانت ملی در ادبیات ارتباطی کشور، بستر بسیار مناسبی برای نشر محتوای ویدیویی آماده شده است. محتوای ویدیویی محتوایی غنی با تاثیرگذاری بالا بوده و از این جهت مخاطبان فراوانی را در وب و همچنین شبکه های مجازی به خود اختصاص داده است.

در سال های اخیر پلتفرم هایی برای نشر برخط محتوای ویدیویی در کشور ایجاد شده و حقیقتاً گسترش آن ها یکی از دستاوردهای مهم دست اندرکاران وب فارسی بوده است. این پلتفرم ها(سیستم عامل) که عمدتاً با الگوگیری از شبکه اجتماعی بزرگ ویدیویی مانند “یوتیوب” طراحی و پیاده سازی شده اند، روز به روز سهم بالاتری از وب گردی مردم ایران را به خود اختصاص می دهند.

گردانندگان این پلتفرم های اشتراک گذاری ویدیویی، اگرچه در اقتباس ظاهری و عملکردی (به منظور بومی سازی خدمات) بسیار خوب عمل نموده اند؛ اما در اجرای دقیق مدل های درآمدی عادلانه موجود در تجارب بین المللی بسیار ضعیف عمل می نمایند. البته که این موضوع به سهل انگاری و از قلم انداختن برخی نکات برنمی گردد و ریشه آن را تنها و تنها در کسب در آمد بیشتر می توان جستجو نمود.

در عصری زندگی می کنیم که در آن، محتوا “پادشاه” خوانده می شود، در چنین عصری به نظر می رسد سهم تولیدکننده گان محتوا -به عنوان گردانندگان این قلمروی پادشاهی- باید محفوظ بماند. اما در بسیاری از پلتفرم های موجود، این حق (یعنی حق پدیدآورنده) نادیده گرفته شده است. به بیان ساده، این پلتفرم ها در اصلی ترین مدل درآمدی خود که نمایش تبلیغات در ابتدا، میان و انتهای ویدیوهاست، سهم پدیدآورنده محتوا (ویدیو) را در نظر نگرفته و تمامی درآمد حاصل از تبلیغ را نزد خود نگه می دارند. این موضوع در حالی است که پدیدآورندگان هزینه های بالایی را در مسیر تولید محتوای (گران) ویدیویی خود می پردازند و این امر در آینده نزدیک موجب دلسردی ایشان و کاهش کمیت و کیفیت این محتوای غنی در وب فارسی خواهد بود.

اگرچه مالکان برخی پلتفرم های اشتراک گذاری، در ظاهر ادعای پرداخت حق پدیدآورنده را دارند، شکایات زیادی مبنی بر غیرواقعی بودن این ادعا وجود دارد که البته مستند و دقیق هم هستند. درست است که این پلتفرم ها متناسب با قوانین مدون خود می توانند از پرداخت حق ناشران امتناع کنند، ولیکن به قول سیمین دانشور “شاید بهتر باشد که شلخته درو کنند تا چیزی هم گیر خوشه چین ها بیاید”.

چقدر این نوشته را مفید و ارزشمند می دانید؟

از راست به چپ امتیاز افزایش می یابد!

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!


پاسخ دهید